Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
  1. Úvod
  2. Blog
  3. 5 tipů, jak vybrat perfektní jídelní stůl
01.03.2020

5 tipů, jak vybrat perfektní jídelní stůl

Stůl je srdcem rodiny. Něco na tom bude. Perfektní jídelní stůl tvoří srdce domova, u něj se denně scházíme, obědváme a bavíme s přáteli. Vyberte si stůl, ten který bude přesně odpovídat Vašim potřebám. Zde Vám popíšeme 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší jídelní stůl.

K jakému účelu potřebujete stůl

V malé jídelně či kuchyni nevyužijete velký rozkládací jídelní stůl, a naopak rodinný dům s osmi členy nevystačí s malým skleněným stolem na jedné noze. V první řadě se proto zamyslete nad účelem, ke kterému budete jídelní stůl potřebovat.

V dnešní době se dají koupit jídelní stoly snad všech velikostí i tvarů. A proto se nebojte vybrat, takový, který potřebujete. Standardní rozměr jídelního stolu v českých rodinách je obdélník, ale najdou se čtverce, kruhy či ovály. Stačí zvážit, který z tvarů a velikostí se hodí právě do vašeho domova. O tom jsme nedávno psali také článek. Chcete-li u jídla větší prostor pro nohy, volte spíše stůl kulatý, pokud však chcete zaujmout místo v čele stolu, je praktičtější spíše stůl obdélníkový.

 

Primart kulaty jidelni stul (1)
 

 

 

Slaďte jídelní stůl s kuchyní či jídelnou

Barva jídelního stolu se může zdát jako podřadná záležitost, ale opak je pravdou. Dřevěný masivní jídelní stůl je perfektní volbou jak do staré roubenky tak do novostavby. Hodí se do všech typů prostor. Má moderní design a v příštích několika desítkách let nevyjde z módy. Pokud se rozhodnete dovést si domů extravagantní skleněný stůl na jedné noze, ale bydlíte v prastaré roubence, pravděpodobně se nesetkáte s pochvalou od zbylých členů rodiny ani návštěv.

To stejné se týká také barevného provedení. Je dobré dopředu zjistit, například do jakého odstínu dřeva máte laděný zbytek nábytku a podle něj dokoupit také stůl. Například my v nabídce máme přírodní, bělené a mořené odstíny dubu a buku. Tak můžete stůl sladit se zbylým nábytkem. Pokud je však jídelní stůl prvním kusem nábytku, který pořizujete, nebojte si vybrat dl vlastního výběru.

 

 

Jídelní stůl skleněný, nebo z masivu?

Další doporučení k výběru správného stolu,  se týká materiálu. Většina se rozhoduje mezi dvěma klasickými materiály, kterými jsou dřevo a sklo. Plastový jídelní stůl doma nechce snad nikdo.

Pokud tedy zůstaneme u původních dvou materiálů, je pouze na vás, který zvolíte. Každý z nich má své plusy i mínusy. Dřevěné jídelní stoly mají svoji nezaměnitelnou krásu, vůni, kresbu i praktickou údržbu. I zde však můžeme najít rozdíly. Stoly, které jsou z dřevotřísky, patrně nevydrží dlouhodobě hrubší zacházení a častější manipulace, zatímco jídelní stoly z masivu zvládnou téměř vše. Dřevěné stoly se ošetřují nejčastěji voskováním, nebo lakováním, které jen podtrhne přirozenou strukturu dřeva.

Na druhé straně stojí jídelní stoly skleněné. Na rozdíl od dřeva se jedná o novodobý výdobytek. Dřevěné stoly používali lidé už před stovkami let, zatímco na skleněný stůl servírujeme až v posledních desítkách let. Při manipulaci s ním je však třeba dbát větší opatrnosti, stejně tak při jeho běžném používání a čištění. Častá je také kombinace obou materiálů, opět záleží především na vašem zvážení výhod a nevýhod jednotlivých materiálů.

 

Jídelní stůl Jose Gonzalo
Loading...

JAKOU POVRCHOVOU ÚPRAVU STOLU

Mezi další velmi důležité vlastnosti stolu je jeho povrchová úprava. Nyní Vám popíšeme rozdíly mezi tvrdým voskovým olejem a lakem. Jaký povrch zvolit a proč se vyplatí investovat  do lakovaného jídelního stolu. Tvrdý voskový olej je posledním trendem naší doby. O olejovaný povrch se ale musíte starat. Je  náchylný na vlhkost, je neustále lehce prodyšný. Tím pádem do dřeva může prostoupit vlhkost a jiné nečistoty. Olej je odolný pouze při krátkodobé kontaminaci s tekutinami. Například již po pár hodinách na olejovaném povrchu může zůstat kolečko od sklenice červeného vína.Pokud však zvolíte variantu laku, je tzv napořád. Dnešní laky jsou tak kvalitní, že po několika desetiletí, vypadají pořád jako nové a nemusíte se bát si dát s přáteli sklenku červeného vína. Na fotografii níže, můžete vidět test po 24 hodinách působení vína na olejovaný povrch tvrdým voskovým olejem od známé značky. Přes olej se víno vsáklo do dřevěné desky stolu. I když výrobci nábytku tvrdí opak, sám výrobce oleje nám to potvrdil!

 

Ujasněte si, kolik chcete do jídelního stolu investovat

Většina z nás by toužila vybrat si stůl přesně podle svých představ. Bohužel nejde zcela vypustit finanční možnosti a zamýšlení se také nad celkovou cenou stolu. Neklesejte však na mysli. I jídelní stoly z masivu  se dají sehnat za přijatelnou cenu, stačí hledat a nespokojit se s prvním návrhem, který se kolem vás naskytne. Kolik by takový jídelní stůl? Většina kvalitních stolů se pohybuje od 15 000 do 25 000 kč ale najdete i stoly mnohem dražší okolo 70 000 Kč

Zvažujte dobře a s ohledem na finance, na druhou stranu však věřte, že takový kvalitní jídelní stůl může s vaší rodinou přežít několik desetiletí…

O tom proč raději lak než olej, se můžete dočíst hned na několika odborných webech. Stačí trochu hledat :-) Například tady LAK NEBO OLEJ ?

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Nejčtenější na blogu
Kde nás najdete

Těšice 747

Mikulčice, 696 19

Kontakty
Tomáš Bušek
Tomáš Bušek
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz